Klima Nedir?

İhtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor şartlarında tutan cihazlara “klima” denir. Klima cihazları, herhangi bir ortamda uygun konfor şartları oluşturmak adına aşağıda belirtilen dört temel görevi yerine getirmek ile sorumlu olan cihazlardır tanımı klima nedir sorusunun temel cevabı olarak verilebilir.

 • Soğutma
 • Isıtma
 • Nem kontrolü
 • Havanın değişimi

KLİMA SİSTEMLERİNİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Klimaları sistem olarak ikiye ayırabiliriz:

 • Merkezi sistem klimalar
 • Bireysel sistem klimalar Merkezi sistem klimalar:Bu tür klimalar daha çok büyük binaların iklimlendirilmesi için kullanılır. Bir kazan ve radyatörlerden oluşan bir kalorifer tesisatına benzetilebilir. Kazan yerine bir soğutma grubu ve bir klima santrali, radyatörler yerine de havalandırma kanalları/menfezleri ve/veya fancoil v.b. cihazlar bulunmaktadır. Merkezi sistem klimalar, büyük ofis, plaza, alış-veriş merkezi, otel, hastane, sinema, spor salonu vb. büyük binalar ve bazı endüstriyel tesisler için ideal sistemlerdir. Adından da anlaşılacağı üzere bu sistemler havanın veya suyun merkezi olarak koşullandırıldığı sistemlerdir.Bireysel Sistem Klimalar:Bireysel sistem klimaları 5 grupta toplayabiliriz:
  1. Split tip klimalar :Soğutma sistemi elemanlarının iki ya da daha fazla gövde içerisine yerleştirilmesi ile oluşan cihazlara “split tip klima” denir.
  2. Multi Split klimalar: Konut, villa, küçük ofis vb. projelerde 1 dış üniteye 9 iç üniteye kadar bağlanabilen sistemlerdir.
  3. Paket tip klimalar

  Paket Tip Klimalar İkiye ayrılırlar:

  Düşey – Yatay Tip Paket Klimalar; Bunlar, direk olarak havası şartlandırılacak olan mahalde bulunurlar. Split klimaların daha büyük kapasiteli tipleridir. İç ve dış ünite arasında bakır boru montajı yapılarak üniteler birbirine bağlanır.

  Çatı Tipi Paket Klimalar; Restaurant, kafeterya, tiyatro, sinema, alışveriş merkezleri vb. mahallerde yaygın kullanılır. Sistemin ekipmanlarının tümü iklimlendirilecek mahalin üzerindeki çatıya monoblok olarak yerleştirilir.

  1. Pencere tipi klimalar

  İlk klima modelidir. Pencere veya dış duvara monte edilen tek bir kutu şeklindedir. Cihazın bir kısmı içeride bir kısmı dışarıda kalır. Ortamda yüksek ses seviyesi ve yüksek elektrik tüketimi nedeni ile son yıllarda tercih edilmemektedir.

  1. Portatif tip klimalar

  Monoblok portatif klimalar, pencere tipi klimalar gibi tek bir üniteden oluşur.

Etiketler: , , , ,

İletişim

Sosyal Medya Hesaplarımız